Cięcie drewna strumieniem wody

Z strony dowiesz się o:

Opis metody cięcia drewna wodą – cięcie waterjet Śląsk

Cięcie drewna strumieniem wody wykorzystuje strukturę wody i domieszkę, która umożliwia cięcie i obróbkę szerokiej gamy materiałów, drewna cięte są poprzez zastosowanie ekstremalnie wysokiego ciśnienia wody w procesie obróbki materiału.

Podstawową zaletą tej metody obróbki materiału jest niska temperatura cięcia oraz wysoka dokładność obrabianych krawędzi.

Cięcie drewna wodą pod ciśnieniem
Cięcie drewna wodą pod ciśnieniem – cięcie waterjet Śląsk

Waterjet Zawiercie w odróżnieniu od cięcia laserowego czy plazmowego nie pozostawia rys na krawędziach i nie wymaga dodatkowej obróbki krawędzi. Również materiał, na który oddziałuje wysoka temperatura, ciśnienie mechaniczne i czynniki chemiczne, pozostaje bez zmian. Kolejną zaletą stosowania waterjet jest krótki czas przygotowania procesu produkcji, który daje możliwość wykorzystania metody cięcia wodą zarówno do produkcji jednostkowej jak i masowej. Opisana technologia doskonale nadaje się do cięcia elementów drewnianych i wielu innych materiałów trudnych do przecięcia inną metodą.

Cięcie elementów z drewna strumieniem wody jest niezastąpione jest najdokładniejszą metoda cięcia. Do tego sposobu cięcia materiału nie są potrzebne żadne substancje chemiczne, dlatego metoda ta jest przyjazna środowisku.

Cięcie drewna, elementów drewnianych – cena, cennik

Koszty usługi cięcia drewna i elementów drewnianych strumieniem wody różnią się od pożądanej jakości, wykończenia krawędzi, rodzaju i grubości materiału.

Jak działa metoda cięcia wodą pod ciśnieniem drewna

  • Pompa ultrawysokociśnieniowa generuje przepływ wody o ciśnieniu roboczym do 6300 barów. Dla porównania, woda w wężu strażackim ma ciśnienie od 15 do 80 barów.
  • Ciśnienie wody wywołuje ogromną prędkość wody roboczej. Woda za pomocą małej dyszy wykonanej ze szlachetnego kamienia tworzy wiązkę tak cienką jak ludzki włos, która może ciąć nawet miękkie materiały.
  • W celu zwiększenia mocy cięcia 1000 razy, do strumienia wody dodaje się drobinki ścierne. Woda i drobinki ścierne opuszczają głowicę tnącą z prędkością prawie czterokrotnie większą od prędkości dźwięku z możliwością cięcia stali o grubości przekraczającej 30 cm!

Na YouTube powstał kanał Cut In Half, gdzie można zobaczyć wycinanie wielu typowych rzeczy za pomocą strumienia wody Omax Abrasive Waterjet , w którym woda tryska pod ciśnieniem ponad 4000 atmosfer. To urządzenie tnie z prędkością 4,5 metra na minutę!

Technologia obróbki materiałów wysokoenergetycznym strumieniem cieczy, często nazywana jest również obróbką hydroabrazyjną, ze względu na swoje niezwykłe właściwości, szybko znalazła zastosowanie w przemyśle lotniczym, a ze względu na dużą wszechstronność w wielu innych gałęziach przemysłu. Obecnie metoda ta stosowana jest najczęściej w dwóch podstawowych wersjach: cięcie strumieniem czystej wody oraz cięcie strumieniem wody z dodatkiem ścierniwa.

Zalety cięcia strumieniem wody

  1. Ogromną zaletą przy cięciu strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem jest cięcie bez wpływu termicznego ciętego materiału, tzw. cięcie na zimno. Obrobiona część np. drewno i elementy drewniane nie wykazują zmian fizycznych, chemicznych ani mechanicznych.
  2. Minimalna siła nacisku na drewno i elementy stolarskie , brak mikropęknięć.
  3. Wszechstronność – Maszyna umożliwia cięcie większość materiałów w szerokim zakresie grubości cięcia
  4. Cięcie strumieniem wody to technologia przyjazna dla środowiska. Podczas samego cięcia nie powstają żadne nieodpowiednie ekologicznie opary. Zużycie wody do cięcia drewna jest bardzo małe (w zależności od ciśnienia i wielkości zastosowanej dyszy). Zanieczyszczenia są eliminowane ze ścieków podczas sedymentacji. Substancje nietoksyczne są używane jako materiały ścierne i można je poddać recyklingowi do ponownego użycia. 

Zapraszamy do kontaktu

Nasza maszyna do cięcia wodą pracuje w Zawierciu, obsługujemy klientów z okolic Śląsk, Śląskie.