Cięcie wodą ścierną to jeden z najbardziej wydajnych sposobów obróbki arkuszy z różnych materiałów i o różnych grubościach nawet elementów z płyt poliwęglanowych. Przy użyciu tej technologii materiały są cięte na zimno – dzięki czemu struktura ciętego metalu i inne właściwości nie ulegają zmianie.

Cięcie wodą ścierną PRZED cięciem wodą

Zwykle istnieją dwa rodzaje cięcia wodącięcie wodą lub cięcie strumieniem wody ściernej. Co prawda można zauważyć, że ta druga metoda coraz bardziej konkuruje z pierwszą ze względu na siłę kilkuset razy potężniejszego strumienia wody, który może ciąć nawet najtwardsze materiały.

cięcie strumieniem wody śląsk
cięcie strumieniem wody śląsk

Co to jest strumień ścierny?

Strumień ścierny składa się z piasku o określonej wielkości, który po zmieszaniu z wodą wytwarza dużą siłę tnącą. Piasek używany do wytwarzania tego strumienia wody jest zwykle wykonany z czystego minerału, granatu, który jest również używany do produkcji czerwonego papieru ściernego. Jednym z głównych powodów wyboru tego materiału jest niska cena. Dzięki temu cena całego procesu cięcia staje się konkurencyjna na rynku.

cięcie strumieniem wody Sosnowiec
cięcie strumieniem wody Sosnowiec

Jak przebiega cięcie strumieniem wody?

Cały system składa się z trzech głównych elementów – pompy, rur oraz specjalnej głowicy tnącej. Woda wypływająca z pompy przez rury wpływa do głowicy, skąd wysokociśnieniowy strumień wody ściernej tnie ciała stałe. Cięcie ścierne metalu jest wyjątkowe, ponieważ wymagana jest tutaj precyzyjna dokładność, w przeciwnym razie system może zostać przytłoczony erozją.

Podczas cięcia strumieniem wody ściernej ważne jest, aby ustawić maksymalną możliwą moc i ciśnienie oraz dostosować optymalną ilość materiału ściernego. Uzyskanie większej prędkości i mocy skutkuje niższymi kosztami i lepszymi wynikami.

Główne zalety cięcia strumieniem wody ściernej

 • Wszechstronność
 • Odporność na ciepło
 • Proces jest łatwy do zaprogramowania i skomputeryzowania
 • Nie jest generowane naprężenie mechaniczne
 • Grubość szwu cięcia 1 mm
 • Technologia jest całkowicie obojętna dla geometrii ciętego produktu
 • Grubość ciętego materiału wynosi 0,1-110 mm
 • Nie ma prawie żadnych strat materiału do cięcia
 • Możliwe jest cięcie jedną lub kilkoma głowicami jednocześnie
 • Można ciąć prawie wszystkie rodzaje i rodzaje materiałów
 • Technologia jest przyjazna dla środowiska
cięcie strumieniem wody Katowice
cięcie strumieniem wody Katowice


Cięcie wodą ścierną z Cermas Śląsk, Sosnowiec

Szukasz miejsca do szybkiego i wydajnego cięcia wyrobów metalowych? Wybierz cięcie strumieniem wody od ekspertów z Cermas Sosnowiec! Profesjonaliści z wieloletnim stażem pracy, korzystający ze sprzętu liderów rynku, są gotowi dopilnować, aby projekty wyrobów ze stali nierdzewnej maksymalnie spełniły życzenia każdego klienta!